Jak udržet nového zaměstnance na palubě?
Každý začátek je těžký, nástup do nové práce nevyjímaje. Dobře zvládnutý onboarding zaměstnance je pro recruitera něco jako úspěšná plavba přes rozbouřené moře plné nebezpečí. 🐙🛶
Co můžete udělat, abyste zaměstnance udrželi na palubě a při onboardingu chytli příznivý vítr? ⛱
Určitě to znáte, najít kvalitního pracovníka, dostatečně kvalifikovaného a ještě k tomu charakterního, si na dnešním přehřátém trhu žádá pečlivě prohrabat hned několik příslovečných kupek sena. A když už na takový poklad narazíte, měli byste si ho hýčkat. Jinak může vaše několikaměsíční pátrací úsilí přijít vniveč.
A že se to často stává, jak vyplývá třeba i z průzkumu amerického Work Institute. Zaměstnavatelům se až v 78 % případů nepodařilo předejít odchodu zaměstnanců, i když šanci měli. Jednoduše řečeno, onboarding se nezdařil.
Firemní kultura, nebo spíš kvalifikace? 💥
Upřímně řečeno, jak kdy. Úspěšný onboarding je o dovedně namíchaném koktejlu hard skills a culture fit. 🍸
My lidé jsme sociální tvorové (navzdory výjimkám, které jen potvrzují pravidlo) a do práce s fajn kolegy se zkrátka těšíme víc. A logicky pak nemáme tendenci takové zaměstnání opouštět. Šikovný recruiter tedy umožní novému pracovníkovi co možná nejdříve nasát atmosféru v podniku. Povzbuzuje ho, aby se ptal, provede ho po kancelářích, aby se mohl seznámit s novými kolegy a poznat firemní kulturu. 👩💼 Nováček si tak ověří, jestli mu kolektiv sedne, a stávající zaměstnanci mají naopak šanci udělat si obrázek o člověku, s nímž budou pracovat.👏
K čemu by ale byla spokojenost a vyladěné vztahy, kdyby pracovník sice fungoval jako „super kámoš“, ale nezvládal by svěřenou práci? Mix hard skills a culture fit se tedy hodně odvíjí od typu společnosti a od firemní kultury. Pravda je, že je-li vůle na obou stranách a k tomu vhodné podmínky, zaměstnanec se naučí ledacos a doplní si tak potřebné znalosti a dovednosti. Zato jeho osobnost ani sebelepší recruiter nezmění.
První dny rozhodnou ✋
U zaměstnanců, kteří měli pozitivní zkušenost s onboardingem, se podle americké Society for Human Resource Management o 69 % zvýšila pravděpodobnost, že zůstanou u zaměstnavatele pracovat déle než 3 roky.
Je to tak, kvalitní onboarding výrazně zvyšuje produktivitu firmy.
Jak dnes udržet nového zaměstnance
na palubě? Onboardio! ⚓
Webová aplikace Onboardio řeší hiring, preboarding a onboarding v jednom, je tu právě od toho, abyste při plavbě po rozbouřeném onboardingovém moři ⛵️ drželi správný směr a zbytečně neplýtvali energií ani financemi.
⚓ První seznámení:
Chcete-li umožnit novému zaměstnanci nahlédnout pod firemní pokličku ještě před nástupem, pozvěte ho na návštěvu formou virtuální prohlídky. Rádi ji pro vás připravíme.
💥 Nudné formality:
Pošlete zaměstnanci před nástupem pozvánku do Onboardia. Po přihlášení zde vyplní vstupní dotazník, údaje se automaticky propíší do pracovní smlouvy a všech vašich formulářů.
🌱 Před nástupem:
Odbourejte komunikační vakuum před nástupem. Přivítejte nového zaměstnance prostřednictvím preboarding stránek, komunikujte o firmě a její kultuře a předejte checklist s úkoly, které se mají splnit.
🙌 Po nástupu:
Během prvních 14 dní po nástupu zaměstnanci představte tým a aktuální projekty. Na onboarding stránce v aplikaci Onboardio mu naplánujte přednášky, navrhněte výzvy typu „pozvat náhodného kolegu na oběd”, které urychlí jeho adaptaci a blíže mu popište, jak firma funguje.
💁 Dialog:
Zůstaňte se zaměstnancem v úzkém kontaktu po celou zkušební dobu a získávejte prostřednictvím Onboardia zpětnou vazbu.
Až s ním budete mluvit za rok, nebo za deset let, je dost možné, že s vámi rád zavzpomíná na svoje začátky ve firmě. Jaký lepší důkaz o dobře provedeném onboardingu a spokojené posádce si můžete přát? 🤞
Vplujte do světa, kde můžete trávit více času s lidmi namísto zbytečnými složitostmi! ⚓